„Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”

„Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”

25 lipca 2023

22 lipca plaża nad Wieprzem zamieniła się w pole bitwy. Do wydarzeń z 1863 roku przeniosły nas grupy rekonstrukcyjne, które pokazały jak krok po kroku wyglądała bitwa pod Lubartowem. Nie zabrakło pirotechniki i efektów specjalnych z udziałem armat.

Widowisko historyczne na Plaży Żydowskiej nad Wieprzem zaprezentowały grupy rekonstrukcyjne – GRH Dezerter, GRH Powstaniec Śląski oraz Grupa Konna.

Rekonstrukcja została przygotowana według scenariusza znanego w całej Polsce, doświadczonego w organizowaniu rekonstrukcji historycznych – Paweła Tywoniuka.

Na polanie  rozstawiono obóz powstańców, w którym toczy się codzienne życie. W obozie mieszczą się nieliczne wojska polskie. Żołnierze szykują się do walki – czyszczą broń, odlewają kule, ostrzą białą broń, szykują posiłek.

Z lasu wychodzi duża grupa powstańców wracających z walki (słaniają się na nogach, prowadzą

rannych). Dowódca grupy składa meldunek. Obozowe wojsko pomaga przybyłym.

W ślad za oddziałem podąża 3 rosyjskich zwiadowców. Skrywają się na skraju lasu obserwując obozowisko. Jeden z powstańców zauważa ukrywających się Rosjan i wszczyna alarm.

Jeden ze zwiadowców ucieka do lasu, pozostali natomiast podejmują walkę wręcz.

Rosjanie giną a Polacy zaczynają zwijać obóz. Po jakimś czasie z lasu na polanę zaczynają wychodzić rosyjskie wojska, które atakują powstańców. Pierwszy atak Rosjan zostaje odparty jednak wtedy nieprzyjaciel rozstawia na skraju lasu armaty. Rozpoczyna się walka,

Rosjanie prą do przodu. Po długiej i krwawej walce rozbijają oddział polskich powstańców.

Projekt dofinansowany jest ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 -1864” i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”.

Powstanie styczniowe miało swoje znaczące wątki na terenie powiatu lubartowskiego. Realizowany projekt przybliża mieszkańcom znaczenie bitew i potyczek na Ziemi Lubartowskiej. KW foto: KW & PO

 

 

logo

Lubartowski Ośrodek Kultury

Oficjalny serwis internetowy

Kontakt

Adres: Rynek II 1, 21 - 100 Lubartów
Telefon: 81 855 22 42
Telefon/Fax: 81 854 56 29
E-mail: [email protected]
NIP: 714 – 13 – 61 – 519
REGON: 000284977