Wydarzenia cykliczne

 

Dni Lubartowa

Święto miasta obchodzone na przełomie maja i czerwca, dla upamiętnienia rocznicy założenia miasta. Dokładnie 29 maja 1543 roku Piotr Firlej z Dąbrowicy, wojewoda Lubelski, otrzymał od króla Zygmunta Starego przywilej lokacyjny dla Lewartowa. Dawna nazwa miasta – Lewartów wywodziła się od herbu Firlejów – „Lewart”. Na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku organizowany jest festyn z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. Festyn jest również okazją do uhonorowania Nagrodą Burmistrza Miasta osób szczególnie zasłużonych. Wręczane są także stypendia dla zdolnej młodzieży. W Dniach Lubartowa na zaproszenie władz miasta, uczestniczą także delegacje z miast partnerskich.

Święto Roweru

Największa impreza rowerowa w Polsce. Organizowana przeważnie na przełomie czerwca i lipca. Uczestnicy tego święta przemierzają setki kilometrów na rowerach w otoczeniu pięknych Lasów Kozłowieckich. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Biorą w niej udział zawodowi cykliści oraz wszyscy miłośnicy dwóch kółek z regionu, kraju i zagranicy.

Strona internetowa: www.swietoroweru.pl
Profil społecznościowy: www.facebook.com/SwietoRoweru

Lubartowskie Annowanie

Co roku pod koniec lipca odbywa się ogólnopolski zjazd pań o imieniu Anna. Impreza związana jest z obchodami imienin naszej patronki perły barokowej – Bazyliki św. Anny w Lubartowie. Do głównych atrakcji tego dnia należy rejestracja najmłodszych i najstarszych kobiet o tym imieniu. Szereg występów artystycznych dzieci i młodzieży oraz koncert gwiazd. Dodatkowym i ważnym punktem tej imprezy jest zbiórka pieniędzy na cele charytatywne.

Międzynarodowy Turniej Szachowy

To coroczny Turniej Szachowy o Puchar Lubartowskich Przedsiębiorców będący jednocześnie Memoriałem Ryszarda Czermińskiego organizowany w Lubartowie od 2001 roku. Od 2017 roku nosi nazwę Międzynarodowego Turnieju Szachowego. Stało się to za sprawą wielokrotnego udziału w rozgrywkach zawodników m.in. z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier czy Stanów Zjednoczonych. Zawodnicy biorą udział w rozgrywce 9 rund. Od wielu lat Turniej jest zgłoszony do międzynarodowej oceny FIDE.

Strona internetowa: www.szachy.loklubartow.pl

Rock Alert Festiwal

Przegląd kapel rockowych zapoczątkowany w 2004 roku przez Lubartowski Ośrodek Kultury. Od 2014 roku RAF odbywa się co dwa lata. Konkurs organizowany jest w celu odkrywania młodych talentów muzyki rockowej. Imprezie towarzyszą również występy znanych i lubianych artystów dużej sceny. Na Rock Alert Festiwal zagrali m. in.: Turbo, Luxtorpeda, Hunter, Myslovitz.

Biegi Lewarta

Impreza sportowa organizowana pod koniec kwietnia od 1995 roku. Impreza wchodzi w skład biegów Grand Prix Polski Środkowo-Wschodniej. Biegi przeprowadzane są na trasie o długości 5 kilometrów. Oprócz biegu głównego przeprowadzane są biegi młodzieżowe dla uczniów szkół podstawowych i średnich w 11 kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Głównymi pomysłodawcami tych biegów byli Zbigniew Moskaluk i Wiesław Nowak.