„Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”

„Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”

7 lutego 2023

Lubartowski Ośrodek Kultury realizuje projekt „Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”. Celem projektu jest stworzenie możliwości uczestnictwa mieszkańców Lubartowa i okolic w wydarzeniu interdyscyplinarnym nawiązującym do wydarzeń rozgrywających się na Ziemi Lubartowskiej 160 lat temu.

Powstanie styczniowe miało swoje znaczące wątki na terenie powiatu lubartowskiego – Realizowany projekt przybliży mieszkańcom znaczenie bitew i potyczek na Ziemi Lubartowskiej. Planujemy wraz z uczestnikami wydarzenia uczcić pamięć, tych którzy przelali krew za naszą wolność – mówi Piotr Opolski koordynator projektu. – Lubartowski Ośrodek Kultury dzięki współpracy z kilkoma Grupami Rekonstrukcji Historycznych oraz Muzeum Ziemi Lubartowskiej, planuje włączyć obywateli we współtworzenie pamięci o powstańcach na Ziemi Lubartowskiej – dodaje.

Projekt rozpocznie prelekcja mgr historii Marcina Kusyka „Bitwa pod Lubartowem – pierwsza potyczka powstania styczniowego” w dniu 22 lutego o godzinie 12:30 w sali widowiskowej LOK. Tuż po niej w Galerii otwarta zostanie wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu na Ziemi Lubartowskiej, o której opowie dr Ewa Sędzimierz – dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Wśród eksponatów znajdą się oryginalne fotografie powstańców styczniowych pochodzące z prywatnych zbiorów.

Głównym punktem uroczystości będzie rekonstrukcja historyczna bitwy pod Lubartowem z udziałem kilku grup rekonstrukcyjnych. Była to jedna z pierwszych potyczek powstania styczniowego. Powstańcy planowali zaatakować rosyjski garnizon w Lubartowie oraz stacjonujący w niedaleko położonej wsi Skrobów oddział artylerii. Ze względów technicznych rekonstrukcja zostanie zorganizowana na łąkach w okolicach rzeki Wieprz 22 lipca 2023 r

Projekt dofinansowany jest ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 -1864” i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo

Lubartowski Ośrodek Kultury

Oficjalny serwis internetowy

Kontakt

Adres: Rynek II 1, 21 - 100 Lubartów
Telefon: 81 855 22 42
Telefon/Fax: 81 854 56 29
E-mail: [email protected]
NIP: 714 – 13 – 61 – 519
REGON: 000284977