Wystawa „Nasi kochani żołnierze” otwarta

Wystawa „Nasi kochani żołnierze” otwarta

12 maja 2023

 

„Nasi kochani żołnierze” to tytuł najnowszej wystawy, jaką otwarto 11 maja w Galerii Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Prezentowane zdjęcia sprzed 1939 roku pochodzą z rodzinnego zbioru Marka Danielkiewicza i stanowią cenną pamiątkę po jego zmarłym ojcu.

Nowa ekspozycja w LOK zaadresowana jest w szczególności do uczniów szkół podstawowych i średnich.  Jej tytuł ” Nasi kochani żołnierze” skłania do zastanowienia nad losem naszych pradziadków, dziadków i ojców, którzy służyli w Wojsku Polskim w minionym wieku.

Prezentowane fotografie wykonane zostały na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, a wywołane zostały w Kowlu, w Zakładzie SZ. Epsztejna, przy ul. Warszawskiej 71. Właściciel zakładu fotograficznego opieczętował je trójkątną pieczęcią.

W Kowlu stacjonowała jednostka 50 Pułku Piechoty „Strzelców Kresowych”, w której zasadniczą służbę wojskową odbywali również lubartowianie.

Zdjęcia pochodzą z rodzinnego zbioru Marka Danielkiewicza i stanowią cenną pamiątkę po jego zmarłym ojcu.

Autor wystawy chce w ten sposób zachęcić uczniów lubartowskich szkół do skatalogowania i ochrony pamiątek  – zdjęć, dokumentów urzędowych, listów, rękopisów i innych, szczególnie tych pochodzących sprzed 1939 roku. W ten sposób ochroniona zostaje pamięć o ludziach, czasie i świecie, którego już nie ma. Dla współczesnych historyków i miłośników przeszłości tego rodzaju dokumenty są ważnym materiałem źródłowym.

Ekspozycja będzie czynna do czerwca 2023 roku.

fot. KW

 

logo

Lubartowski Ośrodek Kultury

Oficjalny serwis internetowy

Kontakt

Adres: Rynek II 1, 21 - 100 Lubartów
Telefon: 81 855 22 42
Telefon/Fax: 81 854 56 29
E-mail: [email protected]
NIP: 714 – 13 – 61 – 519
REGON: 000284977