Teatr ze Szwecji w Lubartowie – wstęp wolny

Teatr ze Szwecji w Lubartowie – wstęp wolny

20 marca 2024

Lubartowski Ośrodek Kultury, Miasto Lubartów i Brama Grodzka zapraszają na dwa niezwykłe spotkania ze szwedzkim Teater Albatross. Spektakle zaplanowano na 12 i 13  kwietnia.  Artyści zagrają dla Lubartowian po szwedzku  z tłumaczeniem na język polski.

 

Lubartowski Ośrodek Kultury zaprasza  młodzież z lubartowskich szkół średnich na spektakl  szwedzkiego teatru  Teater Albatross pt. „Pieśni lasu/ Song of the Forest” . Spektakl o kryzysie klimatycznym zostanie wystawiony  12 kwietnia o godz. 12.00 w sali widowiskowej/kinowej  LOK przy ul. Rynek II 1.

Udział w spektaklu jest bezpłatny, rezerwacje dla grup przyjmuje sekretariat LOK: tel. 81 855 22 42, [email protected]

Song of the Forest – trailer spektaklu:

https://youtu.be/PD8vV72hzwk

Po latach badań i przyglądania się problemom kryzysu ekologicznego, twórcy szwedzkiego  teatru Albatross postanowili stworzyć spektakl „Pieśni lasu”. Ważną rolę w tym dziele pełni niezwykła oprawa plastyczna – scenografia, maski, rzeźby i kostiumy autorstwa Åsy Lieberaths, a o wartości literackiej stanowią wiersze Thomasa Tidholma. Aktorzy zagrają po szwedzku, ale przygotowane zostanie tłumaczenie „na żywo” na język polski. Kryzys klimatyczny to temat bliski młodemu pokoleniu, dlatego autorzy zapraszają na niego lubartowską młodzież ze szkół średnich. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami – będzie możliwość  podyskutowania z  aktorami w języku angielskim, co może szczególnie zainteresować uczniów klas humanistycznych i językowych.

Następnego dnia, w sobotę 13 kwietnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej LOK Teatr Albatross zagra dla mieszkańców miasta  spektakl „1917 – Kiedy zegary się zatrzymały” (spektakl o rewolucji październikowej) . Na ten spektakl również serdecznie zapraszamy, wstęp jest bezpłatny.

SPEKTAKL SZWEDZKIEGO TEATRU ALBATROSS –  informacje od twórców:

Pieśni Lasu – baśń dla dorosłych

Pieśni Lasu opowiadają o przyrodzie, o relacji człowieka i natury. Głosami snującymi opowieść są zwierzęta: sowa, bóbr, śledź. Magiczna scenografia, muzyka katarynki, maski, lalki i poezja Thomasa Tidholma. Chodź z nami! Idziemy na łono przyrody. Do samej głębi natury.

Po latach pracy badawczej, której punktem wyjścia była natura i po stworzeniu kilku spektakli na temat nadmiernych połowów w morzach i oceanach, postanowiliśmy skupić naszą uwagę na globalnej katastrofie ekologicznej.

Tekst: Robert Jakobsson, Marie Hässler i wiersze Thomasa Tidholma. Scenografia: Åsa Lieberath, Nixie Orvoën i Rebecca Lång. Aktorzy: Robert Jakobsson, Fabian Zeidlitz, Sally Celander.

Spektakl w języku szwedzkim z tłumaczeniem na polski. Czas trwania: 1 godz. 5 min.

Dla widzów w każdym wieku

Prezentacja spektaklu jest częścią artystycznego tournee Teatru Albatross w Polsce.

Recenzje prasowe:

„Ludzie uważają się za dobre istoty. Tego uczą swoje młode” – mówi ze smutkiem bóbr.

Bóbr siedzi w samochodzie i mówi z francuskim akcentem. Śmieszne, głęboko poruszające i jednocześnie bardzo, bardzo smutne. Z pozoru brzmi to jak zabawne przedstawienie. I takie jest. Żadnego wytykania palcem. Czasami jest śmiesznie, ale też na tyle smutno, że chce się płakać. Karin Samuelsson, Borås Tidning, 9.02.2022 r.

 

„Wyraźny apel, któremu trudno się oprzeć. „Opowieści Lasu” są o beztroskim postępowaniu człowieka względem przyrody. Forma jest typową dla Teatru Albatross pstrokatą mieszanką fizycznego przekazu i pomysłowej scenografii.

Lis Hellström Svenningssson, G-P Göteborgs Posten 26.03.2023 r.

 

„Atmosfera jest miła, serdeczna, a jednocześnie naładowana pewnego rodzaju pogłębioną – być może magiczną – jakością, która wynika z lat pracy twórczej i wiary w jej moc. Od razu dobrze się czuję i zajmuję miejsce z przodu. Bardzo blisko moich stóp leży gładka, wypolerowana, lekko pulchna drewniana rzeźba przypominająca rybę. Nieco dalej siedzi pochylony królik, również drewniany, pod sztandarem z potężnymi korzeniami drzewa, które ma palce rąk i palce nóg. Wszędzie są piękne i dziwne przedmioty, które oddziałują na zmysły i pobudzają wyobraźnię. Trzy duże sztandary przypominają świerki, a może są to żagle, albo jakaś armia przygotowująca się do bitwy.

Fizyczna gra aktorów tworzy wysublimowany humor, który wywołuje salwy śmiechu. Bardzo mi się podoba ta mieszanka, bo nie wymaga interpretacji, jest po to, żeby ją poczuć, stworzyć nastrój, wprawić w ruch. Staje się rodzajem ciepłej poezji na temat niekończący się nigdy i naprawdę beznadziejnie trudny.”

Astrid von Rosen, profesor nauk o sztuce i formach wizualnych na Uniwersytecie w Göteborgu. 29.03.2023 r.

Teatr Albatross powstał w 1984 roku. Do roku 2000 często występowaliśmy w Polsce. Współpracowaliśmy między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Kana, Teatrem Provisorium, Teatrem Biuro Podróży, Akademią Ruchu, Teatrem NN i Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Byliśmy pierwszą wolną grupą teatralną, z którą podjęła współpracę agencja artystyczna epoki komunizmu Pagart. Polską publiczność interesowały wtedy przedstawienia o tematyce żydowskiej.

W kwietniu 2024 roku znów pojawimy się w Polsce, zagramy 16 przedstawień w różnych miejscach w całym kraju. Będzie to z pewnością niezwykle interesujące doświadczenie. Myślę, że „teatr” nie jest dziś tak interesujący, jak to było „w czasie walki o wolność”, kiedy jeździliśmy po Polsce. A zatem będzie to nowa przygoda.

Teatr Albatross grał dużo na całym świecie. Występowaliśmy w ponad 20 krajach, dużo w Kongo i Kamerunie, gdzie zajęliśmy się tematyką kolonializmu i nadmiernego odłowu ryb. Nasza sztuka o poecie-beatniku Allenie Ginsbergu odniosła wielki sukces na Woodstocku w USA.

Dysponujemy dużym centrum, Tokalynga Teaterakademi, położonym w środku lasu na południe od Göteborga. Często odwiedzają nas Polacy. Ciebie Widzu/Czytelniku też serdecznie zapraszamy. Budynek jest pełen sztuki, mamy mnóstwo dzieł Władysława Hasiora!

logo

Lubartowski Ośrodek Kultury

Oficjalny serwis internetowy

Kontakt

Adres: Rynek II 1, 21 - 100 Lubartów
Telefon: 81 855 22 42
Telefon/Fax: 81 854 56 29
E-mail: [email protected]
NIP: 714 – 13 – 61 – 519
REGON: 000284977