Zespół Pieśni i Tańca „Lubartowiacy” – reAKTYWACJA

Zespół Pieśni i Tańca „Lubartowiacy” – reAKTYWACJA

21 września 2021

Zapraszamy na zajęcia z tańca ludowego!!!

GRUPA DOROSŁYCH

czwartki 18:00 – 20:00. Start 6 października – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubartowie ul. Legionów 3 – sala nr 2

 

Historia Zespołu

Zespół Pieśni i Tańca “Lubartowiacy” powstał w 1959 roku. Na swoim koncie miał ponad 1500 koncertów w kraju i poza granicami Polski. Koncertował m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Niemczech, Estonii, Węgrzech, Łotwie, Bułgarii, b. Jugosławii, Turcji. Uczestnicząc w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich było wyróżnienie rektora uniwersytetu w Izmirze podczas festiwalu w Turcji (1991), czy nagroda za wykonanie poloneza na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Tańców Narodowych w Lubaczowie (1999 r.). Za promowanie kultury ludowej w 2005 roku otrzymał „Ludowego Oskara” od Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. W 1994 roku Rada Miasta przyznała mu honorowy tytuł „Za zasługi dla Miasta Lubartowa”.

Zespół w swoim programie oprócz poloneza prezentował takie tańce narodowe jak krakowiak, oberek, mazur i kujawiak oraz tańce regionalne z okolic Lubartowa, Lublina, Chełma, Podlasia, Rzeszowa, Opoczna oraz suity taneczne kurpiowską i śląską.

Koncerty w wykonaniu zespołu to barwne, roztańczone widowiska stanowiące autentyczną pochwałę polskiego folkloru. W długiej historii zespołu prowadzili go między innymi – Józef Dzik, Zenobia Stepowicz, Kazimierz Nowak, Zdzisław Niewiadomski. Przez ponad 20 lat kierownikiem artystycznym i choreografem był Waldemar Świrszcz. To dzięki niemu usłyszano o Lubartowiakach za granicą i w całej Polsce. Po śmierci Waldemara Świrszcza (2010 rok) zespół stopniowo zaprzestał swojej działalności. W ramach zespołu funkcjonowała tylko wokalno – instrumentalna kapela ludowa. Zespół reaktywowano w 2021 r.

Prowadzący: Paweł Warowny

Zapraszamy na zajęcia z tańca ludowego:

GRUPA DOROSŁYCH

Podczas zajęć uczestnicy poznają tradycyjne tańce narodowe. Głównym celem jest roztańczenie i rozśpiewanie uczestników oraz uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zapraszamy

 

[ZAPISY]

logo

Lubartowski Ośrodek Kultury

Oficjalny serwis internetowy

Kontakt

Adres: Rynek II 1, 21 - 100 Lubartów
Telefon: 81 855 22 42
Telefon/Fax: 81 854 56 29
E-mail: [email protected]
NIP: 714 – 13 – 61 – 519
REGON: 000284977